8.8

Ocena
projektu

Cerkiew w Tomaszowie Lubelskim

Jedyna taka cerkiew prawosławna w Polsce, wzniesiona w stylu eklektycznym, który łączy elementy późnego klasycyzmu ze stylem bizantyjsko-rosyjskim

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim zachowana do dzisiaj, została zbudowana w latach 1888-91, natomiast pierwsza świątynia prawosławna w tej miejscowości jest datowana na I połowę XVI wieku. Obecna cerkiew została poświęcona 21 października 1891 r. przez ówczesnego biskupa lubelskiego Flawiana. Wyposażenie świątyni było zamawiane w Moskwie. Największą inwestycją były trzy dzwony, które wyprodukowane zostały w słynnej moskiewskiej, jednej z największych w carskiej Rosji, odlewni Finlandskiego. Największy dzwon ważył około 1 tony i 140 kg. Cerkiew w Tomaszowie Lubelskim została wzniesiona w stylu eklektycznym, łączącym elementy późnego klasycyzmu ze stylem bizantyjsko-rosyjskim. Jest to budowla trójdzielna, orientowana, krzyżowo-kopułowa, dziewięciopolowa, zwieńczona pięcioma ośmiobocznymi latarniami usytuowanymi nad polami między ramionami krzyża oraz w jego centralnej części. Pierwotna substancja zabytku jest niemal nienaruszona. Dotyczy to jednak tylko architektury, gdyż z pierwotnego wyposażenia tomaszowskiej cerkwi nie zachowało się wiele.

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim w trakcie remontuCerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim po restauracji

Restauracja zabytkowej cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim to jeden z najdłuższych projektów, jakie realizowała Vera Artis Sp. z o. o. jako główny wykonawca. Pierwsze prace restauratorskie zostały wykonane w 2010 roku, a ostatnie w 2016. I tak na poszczególne etapy złożyły się następujące zakresy robót:

  • 2010: remontu dachu nawy głównej zabytkowej cerkwi prawosławnej – wymiana elementów konstrukcyjnych dachu nawy głównej, impregnacja/odgrzybianie elementów drewnianych, wymiana pokrycia dachu nawy głównej na blachę miedzianą, wykonanie i zawieszenie rynien, wykonanie obróbek blacharskich.
  • 2011: wykonanie okratowania bocznych drzwi wejściowych.
  • 2012: wykonanie i wymiana drzwi bocznych – lewych.
  • 2016: remont elewacji: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej; remont tynków wewnętrznych i podłóg.

Przebieg prac i efekt końcowy znakomicie ilustruje poniższy film dokumentalny.

Skalę i jakość zrealizowanych prac konserwatorskich przez Vera Artis Sp. z o o. najlepiej obrazują zdjęcia w poniższej galerii, na których pokazano stan przed, w trakcie i po zakończeniu robót. Zabytkowa cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim po zakończeniu prac remontowych i konserwatorskich, wykonanych na najwyższym poziomie, prezentuje się znakomicie, o czym możemy się przekonać, oglądając zdjęcia w galerii poniżej.

8.8

Ocena
projektu

Metodologia oceny

Jest to nasza wewnętrzna ocena powykonawcza, którą cały zaangażowany w projekt zespół opracowuje po rozmowach z inwestorem oraz konserwatorem zabytków. Analizujemy również tzw. luki doskonalenia, czyli co możemy udoskonalić w naszej pracy przy realizacji kolejnych projektów.

  • Zakres projektu

    7.8
  • Czas trwania

    9.4
  • Stopień trudności

    8.6
  • Ocena inwestorska

    9.5